










Turtle Beach Stealth 500 Wireless Gaming Headset Licensed for Xbox Series X|S, Compatible with Xbox One, Bluetooth, PC, Mobile, 40 Hr Battery, Memory Foam Cushions, Flip-to-Mute...
In Stock
SKU: 9C0F4051
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Turtle Beach |
| Department | Headphones |
| Brand | Turtle Beach |
| Model Number | TBS-2103-95 |
| Model Name | Stealth 500 |
| Built-In Media | Cable, User Manual |
| Age Range Description | Teen, Adult |
| Country of Origin | Vietnam |
| UPC | 731855021079 |
| Manufacturer | Turtle Beach |
| Item height | 7.67 inches |
| Headphones Ear Placement | Over Ear |
| Headphone Folding Features | Over Ear |
| Earpiece Shape | Over Ear |
| Item Weight | 233 Grams |
| Noise Control | None |
| Frequency Range | 20 Hz - 20,000 Hz |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Additional Features | Superhuman Hearing, Flip-to-Mute Mic, QuickSwitch Button |
| Enclosure Material | Plastic, Fabric, Memory Foam |
| Specific Uses For Product | Gaming, Mobile |
| Compatible Devices | Xbox Series X, S, Xbox One, PC, Mobile |
| Headphone Jack | No Jack |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Technology | 2.4 GHz, Bluetooth |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Colour | Arctic Camo |
| Control Method | App |
| Battery Charge Time | 40 Hours |
| Battery Average Life | 40 Hours |
| Frequency Response | 20 Hz |
| Headphones Jack | No Jack |
| Model Name | 500XB |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Wireless Communication Technology | Bluetooth |
| Included Components | Cable, Ear Cushions, Headband, User Manual |
| Age Range (Description) | Teen, Adult |
| Material | Memory Foam, Plastic |
| Specific Uses For Product | Gaming |
| Recommended Uses For Product | Gaming |
| Compatible Devices | Cellphones, Desktops, Gaming Consoles, Laptops, Tablets |
| Control Type | Volume Control |
| Cable Feature | Detachable |
| Item Weight | 8.1 ounces |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Customer Package Type | Standard Packaging |
| Control Method | Push Button |
| Number of Items | 1 |
| Battery Life | 40 Hours |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Bluetooth Version | 5.2 |
| Audio Driver Size | 40 Millimeters |
| Earpiece Shape | Oval |
| Series Number | 2103 |
| Hardware Interface | Bluetooth |
| UPC | 731855021048 |
| Input Device Interface | Bluetooth |
| Noise Control Features | sound_isolation |
| Generation | 500 |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Special Feature | Adjustable Headband, Detachable Cable, Lightweight, Low Latency, Wireless, 5.2 Connectivity, QuickSwitch, Seamless Wireless, Ultra-Lightweight, Floating Headband, Memory Phone Cushions, Powerful Spatial Audio, Swarm II Desktop & Mobile App, Omni-Directional, Flip-to-mute Mic, Clear Chat, 4 Audio EQ Modes, Superhuman Hearing Sound, Variable Mic Monitoring, Rechargeable Battery |
| Global Trade Identification Number | 00731855021048 |
| Manufacturer | Turtle Beach |
| Product Dimensions | 8.46 x 7.09 x 3.54 inches |
| Item model number | TBS-2103-05 |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Date First Available | April 18, 2024 |
| Language | English |
| Units | 1.0 Count |
| Brand | Turtle Beach |
| Color | Black |
| Ear Placement | Over Ear |
| Form Factor | Over Ear |
| Noise Control | Sound Isolation |
| Item Model Number | 9C0F4051 |
About This Item
- βLow-Latency 2.4GHz Wireless + Bluetooth 5.2 Connectivity
- βBest-in-Class Battery Life of up to 40 Hours Plus Quick Charge
- βQuickSwitch Button for Seamless Wireless to Bluetooth switching
- βUltra-Lightweight, Floating Headband and Memory Foam Cushions
- βAmplified 40mm Drivers for Powerful Spatial Audio
- βSwarm II Desktop and Mobile App with Advanced 10-Band EQ
- βOmni-Directional, Flip-to-Mute Microphone for Clear Chat
- βFour Turtle Beach Audio EQ modes
- βTurtle Beach Exclusive Superhuman Hearing Sound Setting
- βHear your Voice Level with Variable Mic Monitoring
- βLow-Latency 2.4GHz Wireless plus Bluetooth 5.2 Connectivity
- βBest-in-Class Battery Life of up to 40 Hours Plus Quick Charge
- βQuickSwitch Button for Seamless Wireless to Bluetooth switching
- βUltra-Lightweight, Floating Headband and Memory Foam Cushions
- βAmplified 40mm Drivers for Powerful Spatial Audio
- βSwarm II Desktop and Mobile App with Advanced 10-Band EQ
- βOmni-Directional, Flip-to-Mute Microphone βfor Clear Chat
- βFour Turtle Beach Audio EQ modes
- βTurtle Beach Exclusive Superhuman Hearing Sound Settingβ
- βHear your Voice Level with Variable Mic Monitoring
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Low-Latency 2.4GHz Wireless + Bluetooth 5.2 Connectivity Best-in-Class Battery Life of up to 40 Hours Plus Quick Charge QuickSwitch Button for Seamless Wireless to Bluetooth switching Ultra-Lightweight, Floating Headband and Memory Foam Cushions Amplified 40mm Drivers for Powerful Spatial Audio Swarm II Desktop and Mobile App with Advanced 10-Band EQ Omni-Directional, Flip-to-Mute Microphone for Clear Chat Four Turtle Beach Audio EQ modes Turtle Beach Exclusive Superhuman Hearing Sound Setting Hear your Voice Level with Variable Mic Monitoring
Our Take
Turtle Beach smartphones come with a range of features at different price points. At Vivabay, we help you cut through the marketing noise β focusing on what actually matters: battery life, camera quality, screen brightness, and long-term software support.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.6/5 by verified buyers β 13 reviews confirm quality.
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.