









UMIDIGI G3 Tab Ultra Tablet,Helio G99 Octa Core Processor Android Tablet,10.1 inch Display,16 (8+8) RAM 128GB ROM Expand 1TB Tablets,Dual SIM Card...
In Stock
SKU: 354090F9
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | UMIDIGI |
| Department | Tablets |
| Helio G99 Tablet | Powered by MediaTek octa core Helio G99 processor and 6 nm process technology for more fastly, smoothly on gaming, learning, streaming TV and movies; Tablet for gamer with parental mode to manage kids entertainment and playing games time |
| Android 13 Tablet with 16 GB RAM 128 GB ROM | Android 13 OS, GMS certified, download apps from Google Play Store; 8 GB RAM extended up to 16 GB; 128 GB ROM expanded up to 1 TB with TF card, enough storage for games, videos, ebooks, music, photos, movies |
| Large Capacity Battery | This gaming tablet comes with 6000 mAh battery and 18 W fast charging adapter and USB Type-c cable; Long lasting battery life makes you focus on playing games, streaming video YouTube, learning online, taking photos without worry |
| Lte Tablet Phone | Tablet with SIM card slot unlocked with dual SIM and Micro SD card slots supports TDD LTE, FDD LTE 4g network; Tablet with cellular and WiFi 2.4 G 5G keep you online; Bluetooth 5.2 tech supports to connect game controller and keyboard |
| Large Screen Tablet and Wireless Projection | UMIDIGI G3 Tab Ultra, 10.1 inch tablet with high quality 1280Γ800 HD display also supports wireless projection to TV and PC; AI face unlock and split screen mode for effortless starting and effeciantly working |
| Tablet with GPS Bulit in | UMIDIGI tablet G3 Tab Ultra with GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo navigation modes, a good helper during your travels; Tablet with headphone jack 3.5 mmm to realize FM Radio using; one year after sale supports provided to buyers |
| Brand | UMIDIGI |
| Model Name | G3 Tab Ultra |
| Generation | 3rd Generation |
| Model Year | 2024 |
| Age Range Description | Adult |
| Built-In Media | USB Type-C cable, 18W adaptive charger, manual, touch screen stylus pen |
| Model Number | G Series |
| Manufacturer | UMIDIGI |
| Item height | 0.4 inches |
| Memory Storage Capacity | 128 GB |
| RAM Memory Installed | 16 GB |
| Memory Slots Available | 1 |
| Flash Memory Supported Size Maximum | 1024 GB |
| Hardware Interface | USB |
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Cellular Technology | 4G |
| Total Usb Ports | 1 |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Provider | Unlocked |
| Wireless Compability | 802.11a, 802.11ac, 802.11b, 802.11g, 802.11n |
| Video Capture Resolution | FHD 1080p |
| Camera Description | Front, Rear |
| Rear Facing Camera Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Front Photo Sensor Resolution | 2 MP |
| Photo Sensor Resolution | 8 MP |
| Number of Rear Facing Cameras | 1 |
| Operating System | Android 13 |
| Colour | Gray |
| Video Processor | MediaTek |
| Item Weight | 595 Grams |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 24.5L x 16.2W x 0.9Th Centimetres |
| Graphics Coprocessor | Mali-G57 MC2 |
| Human-Interface Input | Touchscreen |
| Graphics Description | Integrated |
| Compatible Devices | Stylus Pen |
| Screen Size | 10.1 Inches |
| Display Resolution Maximum | 1280 x 800 Pixels |
| Display Type | LCD |
| Native Resolution | 1280 x 800 pixels |
| Frame Rate | 30fps |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Battery Average Life | 10 Hours |
| Battery Capacity | 6000 Milliamp Hours |
| Battery Power | 6000 |
| Lithium-Battery Energy Content | 4 Watt Hours |
| Processor Speed | 2.2 GHz |
| Processor Description | MediaTek Helio G99 |
| Processor Brand | MediaTek |
| CPU Model Number | G99 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.2 GHz |
| Other Special Features of the Product | Expandable Storage, Fast Charging |
| Sensor Type | Proximity Sensor |
| GPS Geotagging Functionality | Yes |
| Speaker Description | Dual Speakers |
| Supported Audio Format | MP3, AAC, WAV |
| Headphones Jack | 3.5 mm |
| Item Model Number | 354090F9 |
About This Item
- βHelio G99 Tablet: Powered by MediaTek octa core Helio G99 processor and 6 nm process technology for more fastly, smoothly on gaming, learning, streaming TV and movies; Tablet for gamer with parental mode to manage kids entertainment and playing games time
- βAndroid 13 Tablet with 16 GB RAM 128 GB ROM: Android 13 OS, GMS certified, download apps from Google Play Store; 8 GB RAM extended up to 16 GB; 128 GB ROM expanded up to 1 TB with TF card, enough storage for games, videos, ebooks, music, photos, movies
- βLarge Capacity Battery: This gaming tablet comes with 6000 mAh battery and 18 W fast charging adapter and USB Type-c cable; Long lasting battery life makes you focus on playing games, streaming video YouTube, learning online, taking photos without worry
- βLte Tablet Phone: Tablet with SIM card slot unlocked with dual SIM and Micro SD card slots supports TDD LTE, FDD LTE 4g network; Tablet with cellular and WiFi 2.4 G 5G keep you online; Bluetooth 5.2 tech supports to connect game controller and keyboard
- βLarge Screen Tablet and Wireless Projection: UMIDIGI G3 Tab Ultra, 10.1 inch tablet with high quality 1280Γ800 HD display also supports wireless projection to TV and PC; AI face unlock and split screen mode for effortless starting and effeciantly working
- βTablet with GPS Bulit in: UMIDIGI tablet G3 Tab Ultra with GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo navigation modes, a good helper during your travels; Tablet with headphone jack 3.5 mmm to realize FM Radio using; one year after sale supports provided to buyers
Customer Reviews (10)
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Helio G99 Tablet: Powered by MediaTek octa core Helio G99 processor and 6 nm process technology for more fastly, smoothly on gaming, learning, streaming TV and movies; Tablet for gamer with parental mode to manage kids entertainment and playing games time Android 13 Tablet with 16 GB RAM 128 GB ROM: Android 13 OS, GMS certified, download apps from Google Play Store; 8 GB RAM extended up to 16 GB; 128 GB ROM expanded up to 1 TB with TF card, enough storage for games, videos, ebooks, music, photos, movies Large Capacity Battery: This gaming tablet comes with 6000 mAh battery and 18 W fast charging adapter and USB Type-c cable; Long lasting battery life makes you focus on playing games, streaming video YouTube, learning online, taking photos without worry Lte Tablet Phone: Tablet with SIM card slot unlocked with dual SIM and Micro SD card slots supports TDD LTE, FDD LTE 4g network; Tablet with cellular and WiFi 2.4 G 5G keep you online; Bluetooth 5.2 tech supports to connect game controller and keyboard Large Screen Tablet and Wireless Projection: UMIDIGI G3 Tab Ultra, 10.1 inch tablet with high quality 1280Γ800 HD display also supports wireless projection to TV and PC; AI face unlock and split screen mode for effortless starting and effeciantly working Tablet with GPS Bulit in: UMIDIGI tablet G3 Tab Ultra with GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo navigation modes, a good helper during your travels; Tablet with headphone jack 3.5 mmm to realize FM Radio using; one year after sale supports provided to buyers
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.5/5 by verified buyers β 10 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.