







Velztorm Aciex Gaming Desktop PC (Intel i9-14900K 24-Core, RTX 3070 8GB, 1000W PSU,32GB DDR5 4800MHz RAM, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, WiFi6,BT 5.2,
$3,046.80
In Stock
SKU: 0F5B637E
Key Features:
VelztormAciex 14th Gen+22 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Aciex 14th Gen |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Color | Black |
| Power Supply | 1000W |
| Operating System | Windows 10 Pro👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i9 13th Gen |
| CPU Name | 2.4GHz |
| L3 Cache Per CPU | 30MB Cache |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3070 |
| Graphics Interface | Dual (Integrated+Dedicated) |
| Virtual Reality Ready | VR Ready |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 1TB |
| HDD | 2TB |
| Storage Spec | 1TB PCIe SSD + 2TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Wi-Fi 6 AX200 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| First Listed on Newegg | February 07, 2022 |
| Item Model Number | 0F5B637E |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Aciex Gaming Desktop PC (Intel i9-14900K 24-Core, RTX 3070 8GB, 1000W PSU,32GB DDR5 4800MHz RAM, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, WiFi6,BT 5.2, Win10P)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.