







Velztorm Altix Custom Built Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 7 9700X, AMD Radeon RX 9060 XT, 32GB DDR5, 2TB PCIe SSD, RGB Fans, 240mm AIO, 1000W PSU, WiFi
$3,171.60
In Stock
SKU: F2934B5A
Option: Select an option
Price range: $3,171.60 β $3,178.80
Key Features:
VelztormAltix+20 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Altix |
| Type | Gaming &, Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 1000W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| L3 Cache Per CPU | 32MB Cache |
| CPU Main Features | 8-core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2 TB |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2TB PCIe SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| First Listed on Newegg | August 27, 2025 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | F2934B5A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Altix Custom Built Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 7 9700X, AMD Radeon RX 9060 XT, 32GB DDR5, 2TB PCIe SSD, RGB Fans, 240mm AIO, 1000W PSU, WiFi 6E, Bluetooth 5.2, RJ-45, Win 11 Home)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.