







Velztorm Ferrux II Custom Built Gaming Desktop PC (Intel i9-12900K, GeForce RTX 5060, 16GB DDR4, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, RGB Fans, 240mm AIO, 750W
$2,038.80
In Stock
SKU: E5651E9A
Key Features:
VelztormFerrux II+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Ferrux II |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 750W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i9-12900K |
| L3 Cache Per CPU | 30MB Cache |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 1 TB |
| HDD | 2TB |
| Storage Spec | 1TB PCIe SSD + 2TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | Wi-Fi 6 AX200 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| First Listed on Newegg | June 27, 2025 |
| Item Model Number | E5651E9A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Ferrux II Custom Built Gaming Desktop PC (Intel i9-12900K, GeForce RTX 5060, 16GB DDR4, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, RGB Fans, 240mm AIO, 750W PSU, WiFi 6, Bluetooth 5.1, RJ-45, Win 11 Pro)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.