







Velztorm LCD Praetix Custom Built Gaming Desktop PC (Intel i9-14900K, AMD Radeon RX 9060 XT, 64GB DDR5, 2TB PCIe SSD + 6TB HDD, RGB Fans, 360mm AIO,
$3,541.20
In Stock
SKU: A161E640
Option: Select an option
Price range: $3,541.20 – $3,554.40
Key Features:
VelztormLCD Praetix+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | LCD Praetix |
| Type | Gaming &, Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 1000W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 10 Home🙋♀️Microsoft Windows 11 Pro Upgrade👉Check ABS/Helix computers with Windows 11👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | Intel Core i9-14900K |
| L3 Cache Per CPU | 36MB |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| SSD | 2 TB |
| HDD | 6TB |
| Storage Spec | 2TB PCIe SSD + 6TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11 a/b/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| First Listed on Newegg | August 11, 2025 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | A161E640 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm LCD Praetix Custom Built Gaming Desktop PC (Intel i9-14900K, AMD Radeon RX 9060 XT, 64GB DDR5, 2TB PCIe SSD + 6TB HDD, RGB Fans, 360mm AIO, 1000W PSU, WiFi 6, Bluetooth 5.2, Win 10 Home)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.