







Velztorm Lux Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 9 5950X, GeForce RTX 5090, 32GB DDR4, 2TB PCIe SSD, 360mm AIO, 1000W PSU, RJ-45, 1 Display Port, HDMI, Win
$7,546.80
In Stock
SKU: FE12254A
Option: 32GB DDR4, No Screen
Key Features:
VelztormLux+20 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Lux |
| Type | Gaming &, Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 1000W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | Ryzen 9 5000 Series |
| L3 Cache Per CPU | 64MB Cache |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5090 |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 2 TB |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2TB PCIe SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| Bluetooth | No |
| Card Reader | No |
| RJ45 | Yes |
| Keyboard Type | None |
| First Listed on Newegg | August 26, 2025 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | FE12254A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Lux Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 9 5950X, GeForce RTX 5090, 32GB DDR4, 2TB PCIe SSD, 360mm AIO, 1000W PSU, RJ-45, 1 Display Port, HDMI, Win 11 Pro)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.