







Velztorm Mini Pilum CTO Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 7 - 5700X 8-Core, GeForce GTX 1050 Ti, 32GB DDR4, 512GB PCIe SSD + 2TB HDD (3.5), 120mm AIO, RGB
$1,659.60
In Stock
SKU: D5AC7BE0
Key Features:
VelztormMini Pilum MT+22 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Mini Pilum MT |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Micro Tower |
| Color | Black |
| Power Supply | 750W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 10 Home🙋♀️Microsoft Windows 11 Pro Upgrade👉Check ABS/Helix computers with Windows 11👉Check gaming pc with Windows 11 Pro |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 5700X |
| L3 Cache Per CPU | 32MB Cache |
| CPU Main Features | 8-core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce GTX 1050 Ti |
| Memory Capacity | 32GB DDR4 |
| SSD | 512GB |
| HDD | 2TB |
| Storage Spec | 512GB PCIe SSD + 2TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | Bluetooth 4.2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (1Gbps) |
| First Listed on Newegg | August 19, 2022 |
| Item Model Number | D5AC7BE0 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Mini Pilum CTO Gaming Desktop PC (AMD Ryzen 7 – 5700X 8-Core, GeForce GTX 1050 Ti, 32GB DDR4, 512GB PCIe SSD + 2TB HDD (3.5), 120mm AIO, RGB Fans, 750W PSU, WiFi 5, BT, Win10H) VELZ0058
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.