







Velztorm Novux Gaming Desktop PC (Intel i5-12600K, GeForce RTX 5070, 16GB DDR5, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, 240mm AIO, 750W PSU, RJ-45, 1 Display Port,
$2,787.60
In Stock
SKU: B216A51A
Key Features:
VelztormNovux+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Novux |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 750W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i5 12th Gen |
| L3 Cache Per CPU | 20MB Cache |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| HDD | 2TB |
| Storage Spec | 1TB PCIe SSD + 2TB HDD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11n |
| Bluetooth | No |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| Keyboard Type | None |
| First Listed on Newegg | March 27, 2025 |
| Item Model Number | B216A51A |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Novux Gaming Desktop PC (Intel i5-12600K, GeForce RTX 5070, 16GB DDR5, 1TB PCIe SSD + 2TB HDD, 240mm AIO, 750W PSU, RJ-45, 1 Display Port, HDMI, Win 11 Home)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.