







Velztorm Orix Gaming Desktop PC (Intel i9-12900K, Radeon RX 9070 XT, 32GB DDR5, 2TB PCIe SSD, 360mm AIO, 850W PSU, WiFi 6E, Bluetooth 5.2, RJ-45, 1
$4,191.60$4,522.407% OFF
In Stock
SKU: 065564D1
Option: Select an option
Price range: $4,191.60 β $4,198.80
Key Features:
VelztormOrix+19 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Velztorm |
| Department | Velztorm |
| Brand | Velztorm |
| Model | Orix |
| Type | Gaming &, Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Power Supply | 850W |
| Monitor | Monitor not included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i9-12900K |
| L3 Cache Per CPU | 30MB Cache |
| GPU/VGA Type | Radeon RX 9070 XT |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2 TB |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2TB PCIe SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Screen Size | No Screen |
| WLAN | 802.11 a/b/n/ac/ax |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Card Reader | No |
| RJ45 | 1 x RJ-45 (2.5Gbps) |
| First Listed on Newegg | August 28, 2025 |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 065564D1 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Velztorm Orix Gaming Desktop PC (Intel i9-12900K, Radeon RX 9070 XT, 32GB DDR5, 2TB PCIe SSD, 360mm AIO, 850W PSU, WiFi 6E, Bluetooth 5.2, RJ-45, 1 Display Port, HDMI, Win 11 Home)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 7% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.