







VINTRONS 2200mAh Battery for Garmin Montana 600, Montana 600T, Montana 650, Montana 650T,
(10 reviews)
$42.60
In Stock
SKU: 356574E5
Key Features:
VI VINTRONSGARMIN Alpha 100 handheld Montana 600+11 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | VI VINTRONS |
| Department | Batteries |
| Capacity | 2200mAh / 8.14Wh |
| Type | Li-ion |
| Volts | 3.7V |
| Size | 53.33 x 34.15 x 10.88mm |
| Brand | VI VINTRONS |
| Model | GARMIN Alpha 100 handheld Montana 600 |
| Part Number | GARMIN 010-11599-00,010-11654-03 |
| Number of Items | 1 |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Batteries included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Capacity | 2200 Milliampere Hour (mAh) |
| Manufacturer | VINTRONS |
| Item model number | GARMIN Alpha 100 handheld Montana 600 |
| Product Dimensions | 5.33 x 3.44 x 1.1 cm, 45 g |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Date First Available | May 1 2018 |
| Item Model Number | 356574E5 |
About This Item
- ●Capacity: 2200mAh / 8.14Wh
- ●Type: Li-ion
- ●Volts: 3.7V
- ●Size: 53.33 x 34.15 x 10.88mm
- ●VINTRONS 2200mAh Battery For Garmin Montana 600, Montana 600T, Montana 650, Montana 650T,
Customer Reviews (10)
4.0
Based on 10 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
VINTRONS 2200mAh Battery For Garmin Montana 600, Montana 600T, Montana 650, Montana 650T, Capacity: 2200mAh / 8.14Wh Type: Li-ion Volts: 3.7V Size : 53.33 x 34.15 x 10.88mm
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.0/5 by verified buyers — 10 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.