






VINTRONS 2200mAh Replacement Battery for Garmin Alpha 100 Handheld, Montana 600T
$42.60
In Stock
SKU: 42E3E2E8
Option: Select an option
Key Features:
1 Lithium Ion batteries required. (included)VI VINTRONS+10 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | VI VINTRONS |
| Department | Batteries |
| Capacity | 2200mAh / 8.14Wh |
| Type | Li-ion |
| Volts | 3.7V |
| Size | 53.33 x 34.15 x 10.88mm |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Brand | VI VINTRONS |
| Model Number | GARMIN Alpha 100 handheld Montana 600 |
| Model Name | 2200mAh |
| UPC | 089364206518 |
| Manufacturer | VINTRONS |
| Compatible Phone Models | Garmin Alpha 100 Handheld, Montana, Montana 600T |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Reusability | Rechargeable |
| Battery Capacity | 2200 Milliampere Hour (mAh) |
| Item Weight | 45 Grams |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Available Options | 2 variants |
| Item Model Number | 42E3E2E8 |
About This Item
- βCapacity: 2200mAh / 8.14Wh
- βType: Li-ion
- βVolts: 3.7V
- βSize: 53.33 x 34.15 x 10.88mm
- βVINTRONS 2200mAh Replacement Battery For Garmin Alpha 100 handheld, Montana 600T
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
VINTRONS 2200mAh Replacement Battery For Garmin Alpha 100 handheld, Montana 600T Capacity: 2200mAh / 8.14Wh Type: Li-ion Volts: 3.7V Size : 53.33 x 34.15 x 10.88mm
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.