






VINTRONS Replacement Battery for Garmin Montana 600
$40.40
In Stock
SKU: 76A1F2AA
Key Features:
1 Lithium Ion batteries required. (included)VI VINTRONS+10 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | VI VINTRONS |
| Department | Batteries |
| Capacity | 1800mAh / 6.66Wh |
| Type | Li-ion |
| Volts | 3.7V |
| Size | 53.33 x 34.15 x 10.88mm |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Brand | VI VINTRONS |
| Model Number | GARMIN Alpha 100 handheld Montana 600 |
| Model Name | VINTRONS |
| Manufacturer | VINTRONS |
| Compatible Phone Models | GARMIN Montana 600 |
| Voltage | 3.7 Volts |
| Reusability | Rechargeable |
| Battery Capacity | 1800 Milliampere Hour (mAh) |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Item Weight | 45 Grams |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Item Model Number | 76A1F2AA |
About This Item
- βCapacity: 1800mAh / 6.66Wh
- βType: Li-ion
- βVolts: 3.7V
- βSize: 53.33 x 34.15 x 10.88mm
- βVINTRONS Replacement Battery For Garmin Montana 600
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
VINTRONS Replacement Battery For Garmin Montana 600 Capacity: 1800mAh / 6.66Wh Type: Li-ion Volts: 3.7V Size : 53.33 x 34.15 x 10.88mm
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.