






ViprTech Avalanche 2.0 Gaming PC Computer Desktop - AMD Ryzen 7 (4.1Ghz Turbo), AMD Radeon RX 580 8GB, 16GB DDR4 RAM, 500GB SSD, RGB, WiFi BT, White
In Stock
SKU: 6F3B8E0F
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ViprTech |
| Department | ViprTech |
| Counter-Strike | Global Offensive |
| CPU | AMD Ryzen 7 2700 (8-Core / 16-Thread @ 4.1Ghz Turbo) |
| Graphics | AMD Radeon RX 580 8GB |
| RAM | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 500GB SSD |
| Power Supply | ViprTech Boa 550w |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 2700 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 500GB |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Supply | 700W |
| Form Factor | Desktop |
| Optical Drive Type | No |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | ViprTech |
| Usage | Consumer |
| Color | White |
| Monitor | Monitor not included |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Screen Size | No Screen |
| Package Type | Commercial |
| First Listed on Newegg | July 12, 2023 |
| Item Model Number | 6F3B8E0F |
About This Item
- βCounter-Strike: Global Offensive
- βCPU: AMD Ryzen 7 2700 (8-Core / 16-Thread @ 4.1Ghz Turbo)
- βGraphics: AMD Radeon RX 580 8GB
- βRAM: 16GB DDR4 RAM
- βStorage: 500GB SSD
- βPower Supply: ViprTech Boa 550w
- βGrand Theft Auto V
- βFortnite
- βLeague of Legends
- βOverwatch
- βMinecraft
- βRocket League
- βAmong Us
- βTeam Fortress 2
- βApex Legends
- βRUST
- βWarzone / Warzone 2.0
- βAssassin's Creed
- βBluetooth + WiFi Ready
- βMultiple USB3.0 Ports
- βPlease keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs.
- βAlthough we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those.
Customer Reviews (2)
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Introducing ViprTech Avalanche 2.0 (AMD) Gaming PC Desktop The ViprTech Avalanche 2.0 (AMD) gaming desktop lets you play many games on high settings, achieve impeccable frame rates, and is easily upgradable for years to come. The Avalanche is built on the Ryzen platform, a favorite among gamers due to its use of DDR4 memory and amazing speed. Runs the Following Games (& many more): Grand Theft Auto V Fortnite Counter-Strike: Global Offensive League of Legends Overwatch Minecraft Rocket League Among Us Team Fortress 2 Apex Legends RUST Warzone / Warzone 2.0 Assassin's Creed Specifications: CPU: AMD Ryzen 7 2700 (8-Core / 16-Thread @ 4.1Ghz Turbo) Graphics: AMD Radeon RX 580 8GB RAM: 16GB DDR4 RAM Storage: 500GB SSD Power Supply: ViprTech Boa 550w Bluetooth + WiFi Ready Multiple USB3.0 Ports NOTE: Please keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs. Although we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those. Insane Bootup Times Take advantage of insanely fast bootup and loading times with the included 500GB SSD (brand/model may vary). The ViprTech Promise Affordable Every PC is designed with affordability in mind, while preserving quality and reliability. Thus, keeping more money in your pocket. Extensive Testing Process Before a PC leaves our facility, it goes through a rigorous benchmarking and stress testing process, faulty or underperforming components are identified and replaced. Made in the USA Every one of our PCs is hand built by PC experts in the USA, providing jobs to Americans and ensuring we are able to provide the best quality systems possible. Superior Support We perform all technical support in-house. No more sitting on hold for hours, waiting in a call queue, or endlessly navigating through phone menu options, if you call you get a real person right away. We believe this is the only way to do it right.
Our Take
ViprTech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β