







ViprTech Overlord 3.0 Liquid-Cooled Wood PC - AMD Ryzen 9 7900X (5.6Ghz Turbo), RTX 5070 Ti 16GB, 32GB DDR5 6400, 2TB NVMe SSD, Gold PSU, VR-Ready,
In Stock
SKU: 83AD8909
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ViprTech |
| Department | ViprTech |
| CPU | AMD Ryzen 9 7900X (12-Core/24-Thread @ 5.6Ghz Turbo) |
| Graphics | NVIDIA RTX 5070 Ti 16GB (GDDR7) |
| RAM | 32GB DDR5 6400MHz (RGB) |
| Storage | 2TB NVMe SSD |
| Cooling | 240mm RGB Liquid-Cooler |
| Power Supply | 1000w Gold-Rated |
| Case | ViprTech Timbr White (Wood Case) |
| Brand | ViprTech |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Form Factor | Desktop |
| Color | Black |
| Power Supply | 1000W |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| CPU Type | AMD Ryzen 9 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 9 7900X |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | November 10, 2025 |
| Item Model Number | 83AD8909 |
About This Item
- βCPU: AMD Ryzen 9 7900X (12-Core/24-Thread @ 5.6Ghz Turbo)
- βGraphics: NVIDIA RTX 5070 Ti 16GB (GDDR7)
- βRAM: 32GB DDR5 6400MHz (RGB)
- βStorage: 2TB NVMe SSD
- βCooling: 240mm RGB Liquid-Cooler
- βPower Supply: 1000w Gold-Rated
- βCase: ViprTech Timbr White (Wood Case)
- βVR-Ready / 4k Capable / USB-C & USB3.0 Included
- βPlease keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs.
- βAlthough we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Introducing ViprTech Overlord 3.0 (AMD) White Liquid-Cooled Gaming PC Desktop The ViprTech Overlord 3.0 lets you play nearly every game on max settings, achieve impeccable frame rates, and offers one of the quickest bootup times possible. It utilizes the newly released NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 16GB graphics card. Includes an RGB gaming keyboard, RGB mouse, and mousepad so you can start gaming right out of the box! Runs the Following Games (& many more): Warzone 2.0, Grand Theft Auto V, Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Overwatch, Minecraft, Rocket League, Among Us, Team Fortress 2, Apex Legends, RUST, Warzone, Assassin's Creed, Halo Infinite, Forza, Modern Warfare 2, and many more! Specifications: CPU: AMD Ryzen 9 7900X (12-Core/24-Thread @ 5.6Ghz Turbo) Graphics: NVIDIA RTX 5070 Ti 16GB (GDDR7) RAM: 32GB DDR5 6400MHz (RGB) Storage: 2TB NVMe SSD Cooling: 240mm RGB Liquid-Cooler Power Supply: 1000w Gold-Rated Case: ViprTech Timbr White (Wood Case) VR-Ready / 4k Capable / USB-C & USB3.0 Included NOTE: Please keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs. Although we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those. Insane Bootup Times Take advantage of insanely fast bootup and loading times with the included 2TB NVMe SSD (brand/model may vary). Built for Streaming Ready to start your Twitch streaming career? This system was built and designed from the ground up with streamers in mind. The multiple monitor support, USB-C/USB3.0 capability, and optimization for high FPS, make this system an easy choice. Virtual Reality Ready This system meets the requirements to run many Virtual Reality systems. We have tested this model with the following systems: HTC VIVE, HTC VIVE PRO, Oculus Rift, Oculus Rift S, Oculus Quest & Oculus Quest 2 The ViprTech Promise Affordable Every PC is designed with affordability in mind, while preserving quality and reliability. Thus, keeping more money in your pocket. Extensive Testing Process Before a PC leaves our facility, it goes through a rigorous benchmarking and stress testing process, faulty or underperforming components are identified and replaced. Made in the USA Every one of our PCs is hand built by PC experts in the USA, providing jobs to Americans and ensuring we are able to provide the best quality systems possible. Superior Support We perform all technical support in-house. No more sitting on hold for hours, waiting in a call queue, or endlessly navigating through phone menu options, if you call you get a real person right away. We believe this is the only way to do it right.
Our Take
ViprTech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.
- βTech products ship with full manufacturer warranty coverage.