







ViprTech Reaper 1.0 Gaming PC - AMD Ryzen 7 8700F (5.0Ghz Turbo), RTX 5060 Ti 8GB, 16GB DDR5, 1TB SSD, VR-Ready, Streaming, RGB, Windows 11, Gaming
In Stock
SKU: DD10D0CC
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ViprTech |
| Department | ViprTech |
| CPU | AMD Ryzen 7 8700F (8-Core/16-Thread @ 5.0Ghz Turbo) |
| Graphics | NVIDIA RTX 5060 8GB (GDDR7) |
| RAM | 16GB DDR5 (Speed May Vary) |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Cooling | 240mm RGB Liquid-Cooler |
| OS | Windows 11 Pro |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 8700F |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| SSD | 1TB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Supply | 700W |
| Form Factor | Desktop |
| Optical Drive Type | No |
| Brand | ViprTech |
| Model | Reaper 1.0 (AMD) |
| Release Year | 2025 |
| Color | Black |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Storage | 1TB SSD |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | April 01, 2025 |
| Item Model Number | DD10D0CC |
About This Item
- βCPU: AMD Ryzen 7 8700F (8-Core/16-Thread @ 5.0Ghz Turbo)
- βGraphics: NVIDIA RTX 5060 8GB (GDDR7)
- βRAM: 16GB DDR5 (Speed May Vary)
- βStorage: 1TB NVMe SSD
- βCooling: 240mm RGB Liquid-Cooler
- βOS: Windows 11 Pro
- βVR-Ready
- β4k Capable / Multiple USB3.0 Ports
- βPlease keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs.
- βAlthough we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Introducing ViprTech Reaper 1.0 (AMD) RTX 5060 White Gaming PC Desktop The ViprTech Reaper 1.0 (AMD) gaming PC comes fully equipped to take on the most graphically intensive video games. Powered by a Liquid-Cooled Ryzen 7 CPU, 16GB of DDR5 RAM, and a NVIDIA RTX 5060 graphics card, this desktop will give you seriously fast frame-rates at ultra-high resolutions without an issue. Built in a gorgeous white mid-tower case with RGB throughout. Runs the Following Games (& many more): Warzone 2.0, Grand Theft Auto V, Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Overwatch, Minecraft, Rocket League, Among Us, Team Fortress 2, Apex Legends, RUST, Warzone, Assassin's Creed, Halo Infinite, Forza, Modern Warfare 2, and many more! Specifications: CPU: AMD Ryzen 7 8700F (8-Core/16-Thread @ 5.0Ghz Turbo) Graphics: NVIDIA RTX 5060 8GB (GDDR7) RAM: 16GB DDR5 (Speed May Vary) Storage: 1TB NVMe SSD Cooling: 240mm RGB Liquid-Cooler OS: Windows 11 Pro VR-Ready 4k Capable / Multiple USB3.0 Ports NOTE: Please keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs. Although we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those. Insane Bootup Times Take advantage of insanely fast bootup and loading times with the included 1TB NVMe SSD (brand/model may vary). Built for Streaming Ready to start your Twitch streaming career? This system was built and designed from the ground up with streamers in mind. The multiple monitor support, USB3.0 capability, and optimization for high FPS, make this system an easy choice. Virtual Reality Ready This system meets the requirements to run many Virtual Reality systems. We have tested this model with the following systems: HTC VIVE, HTC VIVE PRO, Oculus Rift, Oculus Rift S, Oculus Quest & Oculus Quest 2 Why choose us? Affordable Every PC is designed with affordability in mind, while preserving quality and reliability. Thus, keeping more money in your pocket. Extensive Testing Process Before a PC leaves our facility, it goes through a rigorous benchmarking and stress testing process, faulty or underperforming components are identified and replaced. Made in the USA Every one of our PCs is hand built by PC experts in the USA, providing jobs to Americans and ensuring we are able to provide the best quality systems possible. Superior Support We perform all technical support in-house. No more sitting on hold for hours, waiting in a call queue, or endlessly navigating through phone menu options, if you call you get a real person right away. We believe this is the only way to do it right.