







ViprTech Rebel 3.0 Gaming PC - AMD Ryzen 7 (4.1Ghz Turbo), RTX 3060 12GB, 16GB DDR4 RAM, 512GB SSD, VR-Ready, Streaming, WiFi BT, RGB, Windows 11,
In Stock
SKU: 2617A360
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ViprTech |
| Department | ViprTech |
| CPU | AMD Ryzen 7 2700 (8-Core/16-Thread @ 4.1Ghz Turbo) |
| Graphics | NVIDIA RTX 3060 12GB |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 512GB SSD |
| Power Supply | ViprTech Copperhead 700w |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 3060 |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 2700 |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 512GB |
| HDD | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Supply | 700W |
| Form Factor | Mid Tower |
| Color | White |
| Screen Size | No Screen |
| First Listed on Newegg | November 06, 2023 |
| Item Model Number | 2617A360 |
About This Item
- βCPU: AMD Ryzen 7 2700 (8-Core/16-Thread @ 4.1Ghz Turbo)
- βGraphics: NVIDIA RTX 3060 12GB
- βRAM: 16GB DDR4
- βStorage: 512GB SSD
- βPower Supply: ViprTech Copperhead 700w
- βMultiple USB3.0 Ports
- βVR-Ready
- β4k Capable
- βPlease keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs.
- βAlthough we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those.
Customer Reviews (2)
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Introducing ViprTech Rebel 3.0 (AMD) White Gaming PC Desktop Take your gaming experience to the next level with the Rebel 3.0 (AMD) 3060, featuring the powerful NVIDIA GeForce RTX 3060 graphics card, a lightning-fast Ryzen processor, and high-speed DDR4 memory, so you can multitask, stream, and game. And with its sleek, modern design and customizable RGB lighting, this PC looks just as good as it performs. Runs the Following Games (& many more): Grand Theft Auto V, Fortnite, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends, Overwatch, Minecraft, Rocket League, Among Us, Team Fortress 2, Apex Legends, RUST, Warzone, Assassin's Creed, Halo Infinite, Forza, Modern Warfare 2, and many more! Specifications: CPU: AMD Ryzen 7 2700 (8-Core/16-Thread @ 4.1Ghz Turbo) Graphics: NVIDIA RTX 3060 12GB RAM: 16GB DDR4 Storage: 512GB SSD Power Supply: ViprTech Copperhead 700w Multiple USB3.0 Ports VR-Ready 4k Capable NOTE: Please keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs. Although we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those. Insane Bootup Times Take advantage of insanely fast bootup and loading times with the included 512GB SSD (brand/model may vary). Built for Streaming Ready to start your Twitch streaming career? This system was built and designed from the ground up with streamers in mind. The multiple monitor support, USB3.0 capability, and optimization for high FPS, make this system an easy choice. Virtual Reality Ready This system meets the requirements to run many Virtual Reality systems. We have tested this model with the following systems: HTC VIVE, HTC VIVE PRO, Oculus Rift, Oculus Rift S, Oculus Quest & Oculus Quest 2 Why choose us? Affordable Every PC is designed with affordability in mind, while preserving quality and reliability. Thus, keeping more money in your pocket. Extensive Testing Process Before a PC leaves our facility, it goes through a rigorous benchmarking and stress testing process, faulty or underperforming components are identified and replaced. Made in the USA Every one of our PCs is hand built by PC experts in the USA, providing jobs to Americans and ensuring we are able to provide the best quality systems possible. Superior Support We perform all technical support in-house. No more sitting on hold for hours, waiting in a call queue, or endlessly navigating through phone menu options, if you call you get a real person right away. We believe this is the only way to do it right.
Our Take
ViprTech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.