







ViprTech Stryker 1.0 Gaming PC - Intel i5-9400F (4.1GHz Turbo), AMD RX 580 8GB, 16GB DDR4, 500GB SSD, WiFi BT, Win 11 Pro, RGB, Desktop Computer
In Stock
SKU: 77CCF195
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ViprTech |
| Department | ViprTech |
| Counter-Strike | Global Offensive |
| CPU | Intel i5-9400F (6-Core @ 4.1Ghz Turbo) |
| Graphics | AMD Radeon RX 580 8GB |
| RAM | 16GB DDR4 |
| Storage | 500GB SSD |
| Power Supply | ViprTech Copperhead 700w |
| CPU Type | Intel Core i5 9th Gen |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 580 |
| CPU Name | Intel Core i5-9400F |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| SSD | 500GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Power Supply | 700W |
| Form Factor | Mid Tower |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Brand | ViprTech |
| Series | Stryker |
| Part Number | I5-1660-32G-1T-Stryker |
| Release Year | 2026 |
| Color | White |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| First Listed on Newegg | February 03, 2025 |
| Item Model Number | 77CCF195 |
About This Item
- βCounter-Strike: Global Offensive
- βCPU: Intel i5-9400F (6-Core @ 4.1Ghz Turbo)
- βGraphics: AMD Radeon RX 580 8GB
- βRAM: 16GB DDR4
- βStorage: 500GB SSD
- βPower Supply: ViprTech Copperhead 700w
- βGrand Theft Auto V
- βFortnite
- βLeague of Legends
- βOverwatch
- βMinecraft
- βRocket League
- βAmong Us
- βTeam Fortress 2
- βApex Legends
- βRUST
- βWarzone / Warzone 2.0
- βAssassin's Creed
- βBluetooth & WiFi Capable
- βMultiple USB3.0 Ports
- βPlease keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs.
- βAlthough we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those.
Customer Reviews (1)
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Introducing ViprTech Stryker 1.0 (Intel) Gaming PC Desktop The ViprTech Stryker 1.0 (Intel) gaming PC comes fully equipped to take on most popular video games. Powered by a 9th Gen Intel i5, 16GB of DDR4 RAM, and an AMD Radeon RX 580 8GB graphics card, this desktop will give you seriously fast frame-rates without an issue. Built in a gorgeous mid-tower case with RGB throughout. Runs the Following Games (& many more): Grand Theft Auto V Fortnite Counter-Strike: Global Offensive League of Legends Overwatch Minecraft Rocket League Among Us Team Fortress 2 Apex Legends RUST Warzone / Warzone 2.0 Assassin's Creed Specifications: CPU: Intel i5-9400F (6-Core @ 4.1Ghz Turbo) Graphics: AMD Radeon RX 580 8GB RAM: 16GB DDR4 Storage: 500GB SSD Power Supply: ViprTech Copperhead 700w Bluetooth & WiFi Capable Multiple USB3.0 Ports NOTE: Please keep in mind that brands/colors may not exactly match pictures, we use a variety of brands in our PCs. Although we test each build to ensure it can handle most popular games, please check the minimum specs for the specific game you want to play to make sure this computer meets those. Insane Bootup Times Take advantage of insanely fast bootup and loading times with the included 500GB SSD (brand/model may vary). The ViprTech Promise Affordable Every PC is designed with affordability in mind, while preserving quality and reliability. Thus, keeping more money in your pocket. Extensive Testing Process Before a PC leaves our facility, it goes through a rigorous benchmarking and stress testing process, faulty or underperforming components are identified and replaced. Made in the USA Every one of our PCs is hand built by PC experts in the USA, providing jobs to Americans and ensuring we are able to provide the best quality systems possible. Superior Support We perform all technical support in-house. No more sitting on hold for hours, waiting in a call queue, or endlessly navigating through phone menu options, if you call you get a real person right away. We believe this is the only way to do it right.
Our Take
ViprTech electronics at Vivabay go through a practical evaluation. We focus on real-world performance, build quality, and whether the features justify the price β so you get genuine value.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.