










VOLTRX Shaker Bottle, Gallium USB C Rechargeable Electric Protein Shake Mixer, Shaker Cups for Protein Shakes and Meal Replacement Shakes, BPA Free, Made with Tritan
In Stock
SKU: 910A9F85
Color: 0.43 Kilograms, Blue, rechargeable protein shaker, Tritan, Bisphenol A (BPA) Free, 680 g, 1.00 Count, 22oz, Blush Pink, Tritan
Size: Select a size
Color: Select a color
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | VOLTRX |
| Department | Sports Supplements |
| A Shake to Stir Revolution | Before VOLTRX transformed the shaker industry, a steel wire ball shaker bottle that produced a clanging noise and cleaning nightmares was the only solution to reducing caking. Now the clumping, noise, and cleaning hassles are annihilated by VOLTRX's patented technology. |
| 15 Seconds To Smooth | The VOLTRX Gallium electric protein shaker bottle uses a powerful 6000rpm motor with a patent blade design and patent transmission structure design, allowing protein powder to dissolve in liquid within 15 seconds. Brace yourself for the silkiest, smoothest shakes imaginable! |
| Airtight & Watertight | VOLTRX Gallium electric shaker cup feature the most reliable screw-on top design so that every drop stays in the cup and won’t make a mess. Pack the Gallium electric mixer cup in your gym bag with total confidence. |
| Perfect Size | The 24oz/700ml (marking goes to 20oz/600ml) size is not too bulky and able to mix 16oz (480ml) of liquid and 3 scoops of powder with ease! Perfect for even the biggest bodybuilders. |
| Enjoy Silent Mixing | Thanks to VOLTRX’s patented silent motor technology, use it morning and night, in the office or at home without disturbing your friends or family. It’s time to trade the clunky ball shakers and noisy blenders for a VOLTRX Gallium vortex shaker bottle. |
| Easy To Clean | The base is IPX5 waterproof certified, making it easy to rinse directly under the tap while it is on. All of VOLTRX Gallium’s silicone sealing rings are removable, great for regular cleaning, even in the corners. The shaker is also dishwasher safe once the base is removed. |
| A huge PLUS for battery | Experience our best battery life ever with the VOLTRX Gallium vortex cup mixer rechargeable. You can enjoy once-a-day use for two months without charging. |
| Good for You, Good for the Planet | As always, VOLTRX uses premium ♻️eco-friendly materials to bring you the best protein shake mixer cup in the world with less impact on the environment. We put safety and health first - the cup body is made only of US Tritan material, free of BPA and phthalates. |
| What You Get | VOLTRX Gallium self stirring protein shaker, USB C charging cable, ♻️eco-friendly packaging, welcome guide, our worry-free 12-month warranty, and friendly customer service. |
| Brand Name | VOLTRX |
| Age Range Description | All ages |
| Manufacturer | VOLTRX TECHNOLOGY |
| Item Type Name | shaker bottle |
| Included Components | Shaker Bottle |
| Item height | 10.24 inches |
| Item Weight | 0.43 Kilograms |
| Bottle Type | Shaker Bottle |
| Additional Features | protein shake mixer bottle, protein shaker, self stirring protein shaker |
| Reusability | Reusable |
| Sport Type | Fitness, exercise |
| Container Type | Cup |
| Colour | Blue |
| Subject Character | shaker |
| Theme | Sport |
| Shape | novelty |
| Style Name | rechargeable protein shaker |
| Material Type | Tritan |
| Product Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Material Type Free | Bisphenol A (BPA) Free |
| Capacity | 680 g |
| Item Dimensions W x H | 21.3W x 8.9H Centimetres |
| Number of Items | 1 |
| Unit Count | 1.00 Count |
| Recommended Uses For Product | gym shaker bottle |
| Size | 22oz, 27 Ounces |
| Color | Blush Pink, Midnight Blue, Neon Pink, Obsidian Black, Steel Teal, Vivid Yellow, avocado, blue, mint, orange, red, yellow |
| Material | Tritan |
| Brand | VOLTRX |
| Material | Tritan |
| Bottle Type | Shaker Bottle |
| Color | Blush Pink |
| Capacity | 700 Milliliters |
| Special Feature | Airtight |
| Product Dimensions | 9.8"W x 21"H |
| Product Care Instructions | Hand Wash Only |
| Recommended Uses For Product | Protein Shakes |
| Number of Items | 1 |
| Reusability | Reusable |
| Shape | Round |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Number of Packs | 1 |
| Item Weight | 15.2 ounces |
| Manufacturer | VOLTRX |
| Batteries | 1 Lithium Polymer batteries required. (included) |
| Date First Available | December 25, 2024 |
| Available Options | 6 variants |
| Item Model Number | 910A9F85 |
About This Item
- ●A Shake to Stir Revolution: Before VOLTRX transformed the shaker industry, a steel wire ball shaker bottle that produced a clanging noise and cleaning nightmares was the only solution to reducing caking. Now the clumping, noise, and cleaning hassles are annihilated by VOLTRX's patented technology.
- ●15 Seconds To Smooth: The VOLTRX Gallium electric protein shaker bottle uses a powerful 6000rpm motor with a patent blade design and patent transmission structure design, allowing protein powder to dissolve in liquid within 15 seconds. Brace yourself for the silkiest, smoothest shakes imaginable!
- ●Airtight & Watertight: VOLTRX Gallium electric shaker cup feature the most reliable screw-on top design so that every drop stays in the cup and won’t make a mess. Pack the Gallium electric mixer cup in your gym bag with total confidence.
- ●Perfect Size: The 24oz/700ml (marking goes to 20oz/600ml) size is not too bulky and able to mix 16oz (480ml) of liquid and 3 scoops of powder with ease! Perfect for even the biggest bodybuilders.
- ●Enjoy Silent Mixing: Thanks to VOLTRX’s patented silent motor technology, use it morning and night, in the office or at home without disturbing your friends or family. It’s time to trade the clunky ball shakers and noisy blenders for a VOLTRX Gallium vortex shaker bottle.
- ●Easy To Clean: The base is IPX5 waterproof certified, making it easy to rinse directly under the tap while it is on. All of VOLTRX Gallium’s silicone sealing rings are removable, great for regular cleaning, even in the corners. The shaker is also dishwasher safe once the base is removed.
- ●A huge PLUS for battery: Experience our best battery life ever with the VOLTRX Gallium vortex cup mixer rechargeable. You can enjoy once-a-day use for two months without charging.
- ●Good for You, Good for the Planet: As always, VOLTRX uses premium ♻️eco-friendly materials to bring you the best protein shake mixer cup in the world with less impact on the environment. We put safety and health first - the cup body is made only of US Tritan material, free of BPA and phthalates.
- ●What You Get: VOLTRX Gallium self stirring protein shaker, USB C charging cable, ♻️eco-friendly packaging, welcome guide, our worry-free 12-month warranty, and friendly customer service.
- ●A Shake to Stir Revolution: Before VOLTRX transformed the shaker industry, a steel wire ball shaker bottle that produced a clanging noise and cleaning nightmares was the only solution to reducing caking. Now the clumping, noise, and cleaning hassles are annihilated by VOLTRX's patented technology.
- ●Blend SQUASHED Banana In: Thanks to the powerful base, you can now add SQUASHED bananas to your drink. Gallium electric shaker bottle quickly blends the SQUASHED bananas and liquid together to deliver a smooth drink.
- ●15 Seconds To Smooth: The VOLTRX Gallium electric protein shaker bottle uses a powerful 6000rpm motor with a patent blade design and patent transmission structure design, allowing protein powder to dissolve in liquid within 15 seconds. Brace yourself for the silkiest, smoothest shakes imaginable!
- ●Airtight & Watertight: VOLTRX Gallium electric shaker cup feature the most reliable screw-on top design so that every drop stays in the cup and won’t make a mess. Pack the Gallium electric mixer cup in your gym bag with total confidence.
- ●Perfect Size: The 24oz/700ml (marking goes to 20oz/600ml) size is not too bulky and able to mix 16oz (480ml) of liquid and 3 scoops of powder with ease! Perfect for even the biggest bodybuilders.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
A Shake to Stir Revolution: Before VOLTRX transformed the shaker industry, a steel wire ball shaker bottle that produced a clanging noise and cleaning nightmares was the only solution to reducing caking. Now the clumping, noise, and cleaning hassles are annihilated by VOLTRX's patented technology. 15 Seconds To Smooth: The VOLTRX Gallium electric protein shaker bottle uses a powerful 6000rpm motor with a patent blade design and patent transmission structure design, allowing protein powder to dissolve in liquid within 15 seconds. Brace yourself for the silkiest, smoothest shakes imaginable! Airtight & Watertight: VOLTRX Gallium electric shaker cup feature the most reliable screw-on top design so that every drop stays in the cup and won’t make a mess. Pack the Gallium electric mixer cup in your gym bag with total confidence. Perfect Size: The 24oz/700ml (marking goes to 20oz/600ml) size is not too bulky and able to mix 16oz (480ml) of liquid and 3 scoops of powder with ease! Perfect for even the biggest bodybuilders. Enjoy Silent Mixing: Thanks to VOLTRX’s patented silent motor technology, use it morning and night, in the office or at home without disturbing your friends or family. It’s time to trade the clunky ball shakers and noisy blenders for a VOLTRX Gallium vortex shaker bottle. Easy To Clean: The base is IPX5 waterproof certified, making it easy to rinse directly under the tap while it is on. All of VOLTRX Gallium’s silicone sealing rings are removable, great for regular cleaning, even in the corners. The shaker is also dishwasher safe once the base is removed. A huge PLUS for battery: Experience our best battery life ever with the VOLTRX Gallium vortex cup mixer rechargeable. You can enjoy once-a-day use for two months without charging. Good for You, Good for the Planet: As always, VOLTRX uses premium ♻️eco-friendly materials to bring you the best protein shake mixer cup in the world with less impact on the environment. We put safety and health first - the cup body is made only of US Tritan material, free of BPA and phthalates. What You Get: VOLTRX Gallium self stirring protein shaker, USB C charging cable, ♻️eco-friendly packaging, welcome guide, our worry-free 12-month warranty, and friendly customer service.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.6/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓