



X99 Dual CPU Motherboard LGA2011-3 M.2 SSD Slots SATA3.0 PCIE3.0 X16 RAM Max RAM 256G Supports Xeon E5 V3 V4 CPU
(4 reviews)
$112.50
In Stock
SKU: 1D53C798
Key Features:
LGA 2011-3DDR4+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ZokmanCE |
| Department | Motherboards |
| CPU slot | LGA 2011-3 |
| Support the CPU number | 2 |
| Memory type | DDR4 3200/2666/2400/2133MHz Memory slot: 8xDDR4 DIMM |
| Processor Socket | LGA 2011-3 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Compatible Processors | Intel Xeon |
| Chipset Type | Intel X99 |
| Memory Clock Speed | 2133 MHz |
| Platform | Linux |
| CPU Model | Intel Pentium II Xeon |
| Memory Storage Capacity | 256 GB |
| Ram Memory Maximum Size | 256 GB |
| Main Power Connector Type | 24-Pin |
| Graphics Card Interface | Integrated, PCI |
| Memory Slots Available | 8 |
| Number of Ports | 26 |
| S/PDIF Connector Type | Optical |
| System Bus Standard Supported | SATA 3 |
| Total SATA Ports | 6 |
| USB 2.0 | 2 |
| Total Usb Ports | 6 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total PCIe Ports | 4 |
| Brand | ZokmanCE |
| Model Name | X99 Dual CPU |
| Model Number | B0CTMT2FTL |
| Manufacturer | ZoKmanCE |
| Country of Origin | China |
| Item height | 6 Centimetres |
| Item Dimensions L x W x H | 29.5L x 28.1W x 29.5H Centimetres |
| Item Model Number | 1D53C798 |
About This Item
- βCPU slot: LGA 2011-3
- βSupport the CPU number: 2
- βMemory type: DDR4 3200/2666/2400/2133MHz Memory slot: 8xDDR4 DIMM
Customer Reviews (4)
4.8
Based on 4 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
CPU slot :LGA 2011-3 Support the CPU number :2 Memory type: DDR4 3200/2666/2400/2133MHz Memory slot: 8xDDR4 DIMM
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 4.8/5 by verified buyers β 4 reviews confirm quality.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.