







Xidax X-2 R5 7600 + 9060XT XEN Black AMD Ryzen 5 7600 Gaming Desktop PC
$1,942.80$2,160.0010% OFF
In Stock
SKU: 3978E8F2
Key Features:
XidaxX-2 R5 7600 + 9060XT XEN Black+39 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Model | X-2 R5 7600 + 9060XT XEN Black |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 5 7600 |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2x16GB) DDR5 5600Mhz |
| Storage | 2TB M.2 SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Cooling System | Ultra RGB 240mm AIO Black |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 7600 |
| L2 Cache Per CPU | 6 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| GPU Memory | 8 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 8-Channel (7.1) HD Audio with Audio Boost |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1a |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 15.94" x 8.06" x 17.5" |
| Weight | 30 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 11, 2025 |
| Item Model Number | 3978E8F2 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series AMD Ryzen 5 7600 3.8GHz (up to 5.1GHz) , AMD Radeon RX 9060XT 8GB, 2TB NVMe M.2 SSD, 32GB (2x16GB) RAM, Genuine Window 11 Home Xen Black Gaming Desktop β Assembled & Serviced in Utah
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 10% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.