







Xidax X-6 7800X3D + RTX 5060 8GB Onami White AMD Ryzen 7 7800X3D Gaming Desktop PC
$2,182.80$2,520.0013% OFF
In Stock
SKU: B57F2BF6
Key Features:
XidaxX-6 7800X3D + RTX 5060 8GB Onami White+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Model | X-6 7800X3D + RTX 5060 8GB Onami White |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2x16GB) DDR5 5600Mhz |
| Storage | 2TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B840 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1-channel High Definition Audio codec |
| LAN Chipset | Intel I219-V |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 1.4, 1 x HDMI 2.1 |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen 2 Type-A ports (10 Gbps speed)1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C port (10 Gbps speed)2 x USB 2.0 Type-A ports |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x4 slot3 x PCIe 3.0 x1 slots |
| Dimensions H x W x D | 16.38" x 11.44" x 17.25" |
| Weight | 32 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 11, 2025 |
| Item Model Number | B57F2BF6 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series AMD Ryzen 7 7800X3D 4.2Mhz (Max: 5.0Mhz), NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 2TB NVMe M.2 SSD, 32GB (2x16GB) RAM, Genuine Window 11 Home Onami White Gaming Desktop β Assembled & Serviced in U.S.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.