







Xidax X-6 i7 14700KF + RTX 5060 8GB Onami White Intel Core i7-14700KF Gaming Desktop PC
$2,197.20
In Stock
SKU: C462D222
Key Features:
XidaxX-6 i7 14700KF + RTX 5060 8GB Onami White+40 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Model | X-6 i7 14700KF + RTX 5060 8GB Onami White |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i7-14700KF |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2x16GB) DDR5 5600Mhz |
| Storage | 2TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700KF |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1-Channel High Definition Audio Supports S/PDIF output |
| LAN Chipset | Realtek RTL8125BG |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ac Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 5 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b |
| RJ45 | 1 port |
| PCI Slots Available/Total | 1 x PCIe 4.0 x4 slot3 x PCIe 3.0 x1 slots |
| Dimensions H x W x D | 16.38" x 11.44" x 17.25" |
| Weight | 32 lbs. |
| First Listed on Newegg | August 11, 2025 |
| Item Model Number | C462D222 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series Intel Core i7 14700KF 3.4GHz (Max: 5.6GHz), NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB, 2TB NVMe M.2 SSD, 32GB (2x16GB) RAM, Window 11 Home Onami White Gaming Desktop β Assembled & Serviced in U.S
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.