







Xidax X-6 RTX 5060TI + i7 14700KF ONAMI WHITE Intel Core i7-14700KF Gaming Desktop PC
$2,422.80$2,760.0012% OFF
In Stock
SKU: 9142E417
Key Features:
XidaxX-6 RTX 5060TI + i7 14700KF ONAMI WHITE+41 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Model | X-6 RTX 5060TI + i7 14700KF ONAMI WHITE |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | Intel Core i7-14700KF |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2x16GB) DDR5 5600Mhz |
| Storage | 2TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Cooling System | 360MM AIO Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700KF |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 Codec |
| Audio Channels | 7.1-Channel High Definition Audio |
| Audio Features | Supports S/PDIF output |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b |
| PCI Slots Available/Total | 5 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 16.38" x 11.44" x 17.25" |
| Weight | 33 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 11, 2025 |
| Item Model Number | 9142E417 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series Intel Core i7 14700KF 3.4GHz (up to 5.6GHz), NVIDIA GeForce RTX 5060Ti 16G, 2TB NVMe M.2 SSD, 32GB (2x16GB) RAM, Windows 11 Home Onami White Gaming Desktop β Assembled & Serviced in Utah
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 12% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.