







Xidax X-6 RX 9060XT + R7 7800X3D Onami Black AMD Ryzen 7 7800X3D Gaming Desktop PC
$2,314.80$2,640.0012% OFF
In Stock
SKU: 500F5C1D
Key Features:
XidaxX-6 RX 9060XT + R7 7800X3D Onami Black+39 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Model | X-6 RX 9060XT + R7 7800X3D Onami Black |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Color | Black |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2x16GB) DDR5 5600Mhz |
| Storage | 2TB M.2 SSD |
| Graphics | AMD Radeon RX 9060 XT |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 750W |
| Cooling System | 360MM AIO Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | AMD Radeon RX 9060 XT |
| GPU Memory | 8 GB |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 8-Channel (7.1) HD Audio with Audio Boost |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1a |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 16.38" x 11.44" x 17.25" |
| Weight | 33 lbs. |
| First Listed on Newegg | July 14, 2025 |
| Item Model Number | 500F5C1D |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series AMD Ryzen 7 7800X3D (4.2Ghz, up to 5.0Ghz), AMD Radeon RX 9060XT 8GB, 2TB NVMe M.2 SSD, 32GB (2x16GB) RAM, Window 11 Home Onami Black Gaming Desktop β Assembled & Serviced in Utah
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 12% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.