






Xidax X-6 Series X-6 RTX 5060Ti 16GB + i7 14700F Xen Black Intel Core i7-14700F Gaming Desktop PC
(2 reviews)
$1,870.80$2,160.0013% OFF
In Stock
SKU: 7A5C32A6
Key Features:
XidaxX-6 Series+40 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Series | X-6 Series |
| Model | X-6 RTX 5060Ti 16GB + i7 14700F Xen Black |
| Part Number | 16978 |
| Release Year | 2025 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2 x 16GB) DDR5 5600 |
| Storage | 2 TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 600W |
| Cooling System | RGB Air Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | Realtek 7.1 Surround |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 20.75" x 11.75" x 18.75" |
| Weight | 33 lbs. |
| First Listed on Newegg | November 13, 2025 |
| Item Model Number | 7A5C32A6 |
Customer Reviews (2)
3.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax Gaming Desktop PC X-6 Series X-6 RTX 5060Ti 16GB + i7 14700F Xen Black Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 2TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 13% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.