







Xidax X-6 Series X-6 RTX 5080 + R7 9800X3D ONAMI WHITE AMD Ryzen 7 9800X3D Gaming Desktop PC
(2 reviews)
$3,718.80$4,200.0011% OFF
In Stock
SKU: ACD96D98
Key Features:
XidaxX-6 Series+43 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Series | X-6 Series |
| Model | X-6 RTX 5080 + R7 9800X3D ONAMI WHITE |
| Part Number | 16509 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | White |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB (2 x 16 GB) DDR5 5600 |
| Storage | 2 TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5080 16GB |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 850W |
| Cooling System | 360MM AIO Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5080 |
| GPU Memory | 16 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 5600 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB M.2 SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | 8-Channel (7.1) HD Audio with Audio Boost |
| LAN Chipset | Realtek 8111H |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Video Ports | 1 x HDMI 2.1b |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot |
| Dimensions H x W x D | 17.25" x 11.44" x 16.38" |
| Weight | 31 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 23, 2025 |
| Item Model Number | ACD96D98 |
Customer Reviews (2)
3.5
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series X-6 RTX 5080 + R7 9800X3D ONAMI WHITE AMD Ryzen 7 9800X3D Gaming Desktop PC is made by XIDAX, a brand carried and evaluated by Vivabay. Available with free shipping, secure payment, and our 30-day return guarantee.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.