








Xidax X-6 Series X-6 RTX 5090 + i9 14900KF ONAMI BLACK Intel Core i9-14900KF Gaming Desktop PC
(1 reviews)
$6,814.80$7,200.005% OFF
In Stock
SKU: ABC239CA
Key Features:
XidaxX-6 Series+44 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | XIDAX |
| Department | XIDAX |
| Brand | Xidax |
| Series | X-6 Series |
| Model | X-6 RTX 5090 + i9 14900KF ONAMI BLACK |
| Part Number | 16552 |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Color | Black |
| Processor | Intel Core i9-14900KF |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 64 GB (2 x 32 GB) DDR5 6000 |
| Storage | 2 TB M.2 SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5090 32 GB |
| Ethernet | 2.5G Ethernet |
| Power Supply | 1000W |
| Cooling System | 360MM AIO Liquid Cooler |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel Z790 |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| L2 Cache Per CPU | 32 MB |
| L3 Cache Per CPU | 36 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5090 |
| GPU Memory | 32 GB GDDR7 |
| Memory Capacity | 64GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 32 GB x 2 |
| Maximum Memory Supported | 256 GB |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB M.2 SSD |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
| Audio Channels | 7.1-Channel High Definition Audio |
| LAN Chipset | Realtek RTL8125BG |
| LAN Speed | 2.5Gbps |
| WLAN | 802.11be Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 2.1b, 1 x HDMI 2.1b |
| PCI Slots Available/Total | 4 x PCI-E x16 slot2 x PCI-E x1 slot |
| Dimensions H x W x D | 17.25" x 11.44" x 16.38" |
| Weight | 37 lbs. |
| First Listed on Newegg | April 23, 2025 |
| Item Model Number | ABC239CA |
Customer Reviews (1)
5.0
Based on 1 review
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Xidax X-6 Series X-6 RTX 5090 + i9 14900KF ONAMI BLACK Intel Core i9-14900KF Gaming Desktop PC is made by XIDAX, a brand carried and evaluated by Vivabay. Available with free shipping, secure payment, and our 30-day return guarantee.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βRated 5.0/5 by verified buyers β 1 reviews confirm quality.
- βCurrently 5% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.