










XLeader, Upgraded, Pro Shower Speaker, Certified IPX7 Waterproof Bluetooth Speaker, with Lights, Suction Cup, Hook, Built-in Mic, Crystal Sound&Rich Bass, 12H Playtime, Ideal...
In Stock
SKU: 6954E40A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | Xleader |
| Department | Portable Speakers |
| Audio Output Mode | Mono |
| Mounting Type | Suction cup speaker |
| Enclosure Material | Plastic |
| Speaker Type | shower speaker |
| Additional Features | Waterproof |
| Antenna Location | Indoor/Outdoor |
| Controller Type | Button |
| Colour | Dot Light |
| Battery Average Life | 12 Hours |
| Is Waterproof | True |
| Maximum Range | 66 Feet |
| Control Method | Touch |
| Speaker Size | 50 Millimeters |
| Tweeter Diameter | 50 Millimeters |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Bluetooth Range | 20 Meters |
| MP3 player | Yes |
| Specific Uses For Product | Bathroom, Shower |
| Frequency Response | 18000 Hz |
| Number of Audio Channels | 1.0 |
| Impedance | 4 Ohms |
| Signal-to-Noise Ratio | 80 dB |
| Compatible Devices | Laptop, Smartphone, Tablet |
| Power Source | Battery Powered |
| Number of Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Is Electric | Yes |
| Audio Driver Type | Dynamic Driver |
| Number Of Circuits | 1 |
| Brand | Xleader |
| Model Number | USMateL |
| Model Name | USMateL |
| Built-In Media | 1 XLeader Bluetooth Speaker Small Shower, 1 x Multilingual User Manual, 1 x Suction Cup, Power Cable, Power Cord, Warranty Card |
| Age Range Description | Teen |
| Number of Items | 5 |
| Manufacturer | XLEADER |
| Item height | 7 Centimetres |
| Manufacturer Contact Information | 1 |
| Speaker Maximum Output Power | 5 Watts |
| Input Voltage | 5 Volts (AC) |
| Number of Power Levels | 1 |
| Unit Count | 140.0 Grams |
| Item Dimensions D x W x H | 8D x 8W x 7H Centimetres |
| Item Weight | 138 Grams |
| Connectivity Technology | Bluetooth |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Protocol | Bluetooth |
| Battery Capacity | 1200 Milliamp Hours |
| Battery Charge Time | 2 Hours |
| Item Model Number | 6954E40A |
About This Item
- ●♬【Best Popular Shower speaker- A Premium Gift】 SoundAngel Mate has a small and compact size, classic and exquisite shape, comfortable and excellent sound quality, and amazing waterproof performance, and with CE, FCC, ROHS and Waterproof certifications, it's guaranteed to last.
- ●♬【Certified Waterproof&Floating】this Small Bluetooth speaker resists to water, rain and splash, even can float on your bathtub or pool, it could be fully immersed up to 1 meter for about 30 minutes underwater, perfect for bathroom shower, pool, kayaking, boating etc.
- ●♬【Powerful Suction cup provided】The waterproof speaker comes with suction cups, which can be well attached to glass or tiles in bathrooms and swimming pools, as well as smooth areas on boats and kayaks, and it's a good choice to stick it in the kitchen or Car!
- ●♬【Loud Crystal Sound & Bass】 5Watts of large power delivers surprisingly loud room filling volume from the precision neodymium driver and proprietary bass radiator; distortion-free stereo sound even at max volume, Powerful and louder than other similar-sized bluetooth shower speakers.
- ●♬【RGB Light Show】Bathroom speaker Mate can light up your life. You can enjoy the RGB light show when you using the portable Bluetooth speaker listen music. RGB light let your life become more interesting at night. Our Cool RGB Bluetooth Speaker can be as a gifts for Kids,teen,men, women, your friends or family!
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
♬【Best Popular Shower speaker- A Premium Gift】 SoundAngel Mate has a small and compact size, classic and exquisite shape, comfortable and excellent sound quality, and amazing waterproof performance, and with CE, FCC, ROHS and Waterproof certifications, it's guaranteed to last. ♬【Certified Waterproof&Floating】this Small Bluetooth speaker resists to water, rain and splash, even can float on your bathtub or pool, it could be fully immersed up to 1 meter for about 30 minutes underwater, perfect for bathroom shower, pool, kayaking, boating etc. ♬【Powerful Suction cup provided】The waterproof speaker comes with suction cups, which can be well attached to glass or tiles in bathrooms and swimming pools, as well as smooth areas on boats and kayaks, and it's a good choice to stick it in the kitchen or Car! ♬【Loud Crystal Sound & Bass】 5Watts of large power delivers surprisingly loud room filling volume from the precision neodymium driver and proprietary bass radiator; distortion-free stereo sound even at max volume, Powerful and louder than other similar-sized bluetooth shower speakers. ♬【RGB Light Show】Bathroom speaker Mate can light up your life. You can enjoy the RGB light show when you using the portable Bluetooth speaker listen music. RGB light let your life become more interesting at night. Our Cool RGB Bluetooth Speaker can be as a gifts for Kids,teen,men, women, your friends or family!
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.7/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 61% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.