








Yeyian Gaming Desktop MIRAGE S Intel Core i9-14900KF GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 240mm AIO Windows 11 Home- YPI-MS49KFC-57T1N - Newegg.com
$2,758.80
In Stock
SKU: 123ACA41
Key Features:
YeyianWARRIORS+36 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | WARRIORS |
| Model | MIRAGE S |
| Part Number | YPI-MS49KFC-57T1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i9-14900KF |
| Processor Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| Cache Per Processor | 36 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 MHz RGB (16GB x 2) |
| Storage | 2TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 850W Gold 80+ |
| Case | Mirage S Case |
| Cooling System | Yeyian Inf 240mm AIO, System Fans (Installed) |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B760 D5 Wi-Fi CEC |
| CPU Type | Intel Core i9 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i9-14900KF |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 24-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| HDD | No |
| Storage Spec | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | February 25, 2025 |
| Item Model Number | 123ACA41 |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Buy Yeyian Gaming Desktop MIRAGE S Intel Core i9-14900KF GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 240mm AIO Windows 11 Home- YPI-MS49KFC-57T1N with fast shipping and top-rated customer service. Once you know, you Newegg!
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.