










Yeyian Gaming Desktop PC Edge YPA-ED84F0C-56T1N AMD Ryzen 5 8400F 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
$1,701.60$1,920.0011% OFF
In Stock
SKU: 2BD2CE4F
Key Features:
YeyianEdge+28 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | Edge |
| Model | YPA-ED84F0C-56T1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 5 8400F |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 (2 x 16GB) |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 Ti 8GB |
| Power Supply | 650W Gold Plus |
| Cooling System | ARGB Cooler |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 8000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 8400F |
| L2 Cache Per CPU | 6 MB |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 Ti |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | October 17, 2025 |
| Item Model Number | 2BD2CE4F |
Customer Reviews (0)
0.0
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Yeyian Gaming Desktop PC Edge YPA-ED84F0C-56T1N AMD Ryzen 5 8400F 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Ti Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.