






YEYIAN Gaming Desktop PC TANTO INTEL Core i7-14700F GeForce RTX5060 8GB 32GB DDR5 1TB SSD 650W Gold PSU Windows 11 Home
(2 reviews)
$1,378.80$1,560.0012% OFF
In Stock
SKU: 455A0DD2
Key Features:
YeyianTANTO+34 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | TANTO |
| Model | YPI-TA47F0C-5601N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7 14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32 GB DDR5 6000 MHz RGB (16 GB x 2) |
| Storage | 1 TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Power Supply | YEYIAN 650W 80+ Gold |
| Case | Tanto |
| Cooling System | Air Cooler |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | Intel B760 |
| Motherboard Name | B760 D5 Wi-Fi CEC |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| First Listed on Newegg | December 22, 2025 |
| Item Model Number | 455A0DD2 |
Customer Reviews (2)
3.0
Based on 2 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 12% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.