










YEYIAN Gaming Desktop PC Vault Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 1TB PCIe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home - YPI-VA47F0C-5601N
(8 reviews)
$1,486.80$1,680.0012% OFF
In Stock
SKU: 61DF40E1
Key Features:
YeyianYPI-VA47F0C-5601N+30 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Model | YPI-VA47F0C-5601N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core i7-14700F |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 33 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 RGB |
| Storage | 1TB SSD PCIe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Power Supply | 650W Gold 80 + |
| Cooling System | ARGB air cooling |
| Keyboard | Yes |
| Mouse | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B760 DDR5 CEC |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| L3 Cache Per CPU | 33 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 1TB PCIe |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6 |
| First Listed on Newegg | September 18, 2025 |
| Item Model Number | 61DF40E1 |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
YEYIAN Gaming Desktop PC Vault Intel Core i7-14700F 32GB DDR5 1TB PCIe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home β YPI-VA47F0C-5601N
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 12% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.