










Yeyian Gaming Desktop PC Vault YPA-VA960XC-5601N AMD Ryzen 5 9600X 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
(8 reviews)
$1,558.80$1,920.0019% OFF
In Stock
SKU: CA4615AC
Key Features:
YeyianVault+26 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | Vault |
| Model | YPA-VA960XC-5601N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 5 9600X |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 32 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 (2 x 16GB) |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Power Supply | 650W Gold Plus |
| Cooling System | ARGB Cooler |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 9600X |
| L2 Cache Per CPU | 6 MB |
| L3 Cache Per CPU | 32 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 1TB |
| First Listed on Newegg | October 17, 2025 |
| Item Model Number | CA4615AC |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Yeyian Gaming Desktop PC Vault YPA-VA960XC-5601N AMD Ryzen 5 9600X 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 19% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.