






Yeyian Gaming Desktop PC YPA-EL780DC-57T1N AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Home
(8 reviews)
$2,440.80$2,640.008% OFF
In Stock
SKU: F5C40542
Key Features:
YeyianYPA-EL780DC-57T1N+21 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Model | YPA-EL780DC-57T1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| Memory | 32GB DDR5 6000MHz RGB |
| Storage | 1TB SSD |
| Graphics | NVIDIA Geforce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 750W |
| Case | Elara |
| Cooling System | 240mm AIO liquid |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B650 |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 7800X3D |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 1TB |
| HDD | No |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | October 04, 2025 |
| Item Model Number | F5C40542 |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Yeyian Gaming Desktop PC YPA-EL780DC-57T1N AMD Ryzen 7 7800X3D 32GB DDR5 1TB SSD GeForce RTX 5070 Ti Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 8% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.