








Yeyian Gaming Desktop PC YPI-ED44F0B-5601N Intel Core i5-14400F 16GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
(8 reviews)
$1,138.80$1,320.0014% OFF
In Stock
SKU: AF19BEAE
Key Features:
#81 in Gaming Desktop PCYeyian+27 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Best Seller Ranking | #81 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Yeyian |
| Model | YPI-ED44F0B-5601N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| Usage | Consumer |
| Processor | Intel Core i5-14400F |
| Processor Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| Cache Per Processor | 20 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR5 6000 |
| Storage | 1TB NVMe SSD |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5060 8GB |
| Power Supply | 650W Gold + |
| Cooling System | ARGB CPU cooling |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| CPU Type | Intel Core i5 14th Gen |
| CPU Name | Intel Core i5-14400F |
| L3 Cache Per CPU | 20 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 10-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR7 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 1 |
| SSD | 1TB NVMe |
| Optical Drive Type | No |
| First Listed on Newegg | September 26, 2025 |
| Item Model Number | AF19BEAE |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Yeyian Gaming Desktop PC YPI-ED44F0B-5601N Intel Core i5-14400F 16GB DDR5 1TB NVMe SSD GeForce RTX 5060 Windows 11 Home
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 14% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.