










Yeyian Gaming Desktop Phoenix Iron Mesh AMD Ryzen 7 9800X3D GeForce RTX 5070 Ti β Ai Powered 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 240mm AIO Windows 11
(8 reviews)
$2,896.80$3,240.0011% OFF
In Stock
SKU: 702A8F54
Key Features:
YeyianWARRIORS+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | WARRIORS |
| Model | Phoenix Iron Mesh |
| Part Number | YPA-PM980DC-57T1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 7 9800X3D 4.7 GHz |
| Processor Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| Cache Per Processor | 96 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 MHz RGB (16 GB x 2) ASI (Team) |
| Storage | 2TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 850W Gold 80+ |
| Case | Phoenix Iron Mesh |
| Cooling System | Yeyian Inf 240mm AIO, System Fans (Installed) |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | B650 D5 Wi-Fi CEC |
| CPU Type | AMD Ryzen 7 9000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 7 9800X3D |
| L2 Cache Per CPU | 8 MB |
| L3 Cache Per CPU | 96 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 8-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Storage Spec | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | February 25, 2025 |
| Item Model Number | 702A8F54 |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css)
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βCurrently 11% off the regular price β competitive pricing checked against major retailers.
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.