










Yeyian Gaming Desktop Phoenix Iron Mesh Intel Core Ultra 7 265KF GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered PC 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 240mm AIO
(8 reviews)
$2,278.80
In Stock
SKU: FFC285E6
Key Features:
YeyianWARRIORS+35 more
Quantity:
1
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Series | WARRIORS |
| Model | Phoenix Iron Mesh |
| Part Number | YPI-PM265YC-57T1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | Intel Core Ultra 7 265KF |
| Processor Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| Cache Per Processor | 30 MB L3 Cache |
| Memory | 32GB DDR5 6000 MHz RGB (16GB x 2) |
| Storage | 2TB NVMe Gen 4 |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Power Supply | 850W Gold 80+ |
| Case | Phoenix Iron Mesh |
| Cooling System | Yeyian Inf 240mm AIO, System Fans |
| Keyboard | Included |
| Mouse | Included |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Motherboard Name | Z890 D5 WI-Fi CEC (ASUS) |
| CPU Type | Intel Core Ultra 7 |
| CPU Name | Intel Core Ultra 7 265KF |
| L2 Cache Per CPU | 36 MB |
| L3 Cache Per CPU | 30 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 20-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5070 Ti |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| Memory Spec | 16 GB x 2 |
| SSD | 2TB NVMe |
| Storage Spec | 2 TB NVMe Gen 4 |
| Optical Drive Type | No |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| First Listed on Newegg | February 11, 2025 |
| Item Model Number | FFC285E6 |
Customer Reviews (8)
3.0
Based on 8 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Yeyian Gaming Desktop Phoenix Iron Mesh Intel Core Ultra 7 265KF GeForce RTX 5070 Ti β AI Powered PC 32GB DDR5 6000MHz RGB 2 TB NVMe SSD 240mm AIO Windows 11 Home- YPI-PM265YC-57T1N
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- βFree shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- β30-day hassle-free returns β if it doesn't meet your expectations, send it back.