






YEYIAN Gaming PC. Core i7-14700F, RTX 5060 8GB GDDR7, 1TB NVMe, 32GB DDR5, 650W 80+ Gold, Windows 11 Home. Model YPI-ED47F0C-5601U
In Stock
SKU: 614F29A0
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | YEYIAN |
| Department | YEYIAN |
| Brand | Yeyian |
| Model | YPI-ED47F0C-5601U |
| Part Number | YPI-ED47F0C-5601U |
| Form Factor | Desktop |
| Usage | Gaming |
| Power Supply | 650W |
| Cooling System | Air Cooling |
| Keyboard | USB Keyboard |
| Mouse | USB Mouse |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Windows 11 | Ready |
| CPU Type | Intel Core i7 14th Gen |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 1 |
| CPU Name | Intel Core i7-14700F |
| CPU Base Frequency | 2.10GHz |
| Turbo Frequency | 5.40 GHz |
| L2 Cache Per CPU | 28 MB |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5060 |
| Memory Capacity | 32GB DDR5 |
| Memory Speed | DDR5 6000 |
| SSD | 1TB NVMe |
| First Listed on Newegg | November 17, 2025 |
| Item Model Number | 614F29A0 |
Customer Reviews (0)
Based on 0 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
@import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content.css) @import url(//c1.neweggimages.com/WebResource/Themes/WWW/CSS/seller/a_plus_content_responsive.css) Edge 47F0C-5601U Meet the Yeyian Edge 47F0C-5601U , a high-performance gaming rig engineered for both competitive gaming and creative workflows. Powered by a blazing Intel Core i7-14700F and backed by 32 GB of DDR5-6000 MHz RAM , this PC delivers lightning-fast responsiveness and smooth multitasking. The NVIDIA GeForce RTX 5060 , built on the advanced Blackwell architecture, brings real-time ray tracing, AI-enhanced graphics, and DLSS 4 upscaling for jaw-dropping visuals. With 1 TB of Gen 4 NVMe storage , you'll enjoy rapid load times and ample space for your library of games and creative projects. GeForce RTX 5060 The NVIDIA® GeForce RTX 5060, powered by the NVIDIA Blackwell architecture, enables game-changing AI capabilities in the latest games and apps. Multiply performance with NVIDIA DLSS 4, enjoy realistic graphics with ray tracing, and take your creativity further with NVIDIA Studio. NVIDIA Blackwell Architecture The Ultimate Platform for Gamers and Creators Fifth-Gen Tensor Cores Max AI performance with FP4 and DLSS 4 New Streaming Multiprocessors Optimized for neural shaders Fourth-Gen Ray Tracing Cores Built for Mega Geometry Cooling System This PC is engineered with an advanced cooling system to keep every component performing at its best. Optimized airflow and liquid cooling work together to maintain ideal temperatures, prevent overheating, and ensure long-lasting stability. Even during long gaming sessions or heavy workloads, this system stays cool and ready. Create a unique experience with Windows 11 Gaming, design, work, productivity. No matter wich are your needs, Windows 11 helps you with everything. Be the greatest on the battlefield or the best in your studio; with new tools and a peaceful atmosphere, highlight everywhere you go.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.