









ZENO Clear Shower Curtain Liner – 72" x 72" Premium PEVA Liner with Rustproof Grommets & 3 Magnets – Waterproof, Lightweight Bathroom Curtain Set
In Stock
SKU: 97C4168A
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ZENO |
| Department | Shower Curtains |
| 🍃100% Premium PVA | Made with high-quality PEVA that repels water and prevents mold growth. Our shower curtains are completely PVC-free and BPA-free. |
| 💦Waterproof & Durable | Built to withstand daily use and maintain its quality over time. Our vinyl shower curtain liner keeps the water into your tub compared to other fabric liners, and can be used an inside clear shower liner or stand-alone bathroom shower curtain. |
| 🧼Easy to Hang and Maintain | Includes 12 reinforced grommets and 3 magnets at the bottom for easy hanging and machine-washable for convenient care. |
| 🛁Eye-Catching Designs | Choose from a variety of style (sheer, frosted, ...) and colors to match your bathroom decor. |
| 🚿Versatile Size | 72" - Fits standard-sized shower stalls at any home, apartment, hotel, school or gym club. |
| Colour | Clear |
| Opacity | Light-filtering |
| Room Type | Bathroom |
| Style | Modern |
| Pattern | Solid |
| Theme | Solid |
| Curtain Form | Shower Curtain Liner |
| Top-style | Rod Pocket |
| Brand | ZENO |
| IncludedComponents | Zeno Shower Curtain |
| Number of Items | 1 |
| Country of Publication | China |
| Model Name | Shower Curtain |
| Manufacturer | ZENO |
| Manufacturer Contact Information | contact@klimtechs.com |
| Item Dimensions L x W | 182.9L x 182.9W Centimetres |
| Size | 72W x 72L inch (1 Panels) |
| Item Weight | 0.17 Kilograms |
| PackageWeight | 0.27 Kilograms |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Material | Polyethylene Vinyl Acetate |
| Lining Description | Unlined |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Fabric Type | PEVA |
| SpecialFeatures | Lightweight |
| Specific Uses For Product | Shower |
| Curtain Hanging Method | Grommet |
| Item Model Number | 97C4168A |
About This Item
- ●🍃100% Premium PVA: Made with high-quality PEVA that repels water and prevents mold growth. Our shower curtains are completely PVC-free and BPA-free.
- ●💦Waterproof & Durable: Built to withstand daily use and maintain its quality over time. Our vinyl shower curtain liner keeps the water into your tub compared to other fabric liners, and can be used an inside clear shower liner or stand-alone bathroom shower curtain.
- ●🧼Easy to Hang and Maintain: Includes 12 reinforced grommets and 3 magnets at the bottom for easy hanging and machine-washable for convenient care.
- ●🛁Eye-Catching Designs: Choose from a variety of style (sheer, frosted, ...) and colors to match your bathroom decor.
- ●🚿Versatile Size: 72" - Fits standard-sized shower stalls at any home, apartment, hotel, school or gym club.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
🍃100% Premium PVA: Made with high-quality PEVA that repels water and prevents mold growth. Our shower curtains are completely PVC-free and BPA-free. 💦Waterproof & Durable: Built to withstand daily use and maintain its quality over time. Our vinyl shower curtain liner keeps the water into your tub compared to other fabric liners, and can be used an inside clear shower liner or stand-alone bathroom shower curtain. 🧼Easy to Hang and Maintain: Includes 12 reinforced grommets and 3 magnets at the bottom for easy hanging and machine-washable for convenient care. 🛁Eye-Catching Designs: Choose from a variety of style (sheer, frosted, ...) and colors to match your bathroom decor. 🚿Versatile Size: 72" - Fits standard-sized shower stalls at any home, apartment, hotel, school or gym club.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.