






Zotac GAMING MEK Series MEK5050A5500BG1N AMD Ryzen 5 5500 Gaming Desktop PC
In Stock
SKU: B9A264C0
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ZOTAC |
| Department | ZOTAC |
| Best Seller Ranking | #80 in Gaming Desktop PC |
| Brand | Zotac |
| Series | GAMING MEK Series |
| Model | MEK5050A5500BG1N |
| Type | Gaming & Entertainment |
| AI Features | AI Ready |
| Usage | Consumer, Gaming |
| Processor | AMD Ryzen 5 5500 |
| Processor Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| Cache Per Processor | 16 MB L3 Cache |
| Memory | 16GB DDR4 3200 RGB (up to 128GB) |
| Storage | 1TB NVMe M.2 SSD |
| Graphics | ZOTAC GAMING GeForce RTX 5050 Twin Edge OC 8GB GDDR6 128-bit Memory Clock: 20Gbps, Boost: 2602 Mhz |
| Ethernet | Gigabit Ethernet |
| Power Supply | 650 Watt 80+ Gold |
| Cooling System | 1 x CPU (120mm ARGB air cooling)3 x FAN (120mm ARGB PWM Fans) |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Chipset | AMD B550 |
| CPU Type | AMD Ryzen 5 5000 Series |
| CPU Name | AMD Ryzen 5 5500 |
| L3 Cache Per CPU | 16 MB |
| CPU Main Features | 64 bit 6-Core Processor |
| GPU/VGA Type | GeForce RTX 5050 |
| GPU Memory | 8 GB GDDR6 |
| Virtual Reality Ready | Yes |
| Memory Capacity | 16GB DDR4 |
| Memory Speed | DDR4 3200 |
| Maximum Memory Supported | 128 GB |
| SSD | 1TB |
| Optical Drive Type | No |
| Audio Channels | Onboard 7.1 Channel High Definition Audio |
| LAN Speed | 10/100/1000Mbps |
| WLAN | 802.11ax Wireless LAN |
| WiFi Generation | Wi-Fi 6E |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Case Type | Micro ATX Tower |
| Front USB | 1 x USB 3.01 x USB 3.2 Type C |
| Front Audio Ports | Headphone and Mic (3.5mm analog) |
| Video Ports | 1 x DisplayPort 2.1b, 3 x DisplayPort 2.1b |
| Rear USB | 2 x USB 3.2 Gen2 Type-A Port (10 Gb/s) 2 x USB 3.2 Gen1 Ports 2 x USB 2.0 Ports |
| RJ45 | 1 port |
| Dimensions H x W x D | 16.54" x 8.27" x 18.31" |
| Weight | 23 lbs. |
| Package Contents | MEK5050A5500BG1N, 2x WiFi Antennas, Power Cord, Quick Start Guide |
| First Listed on Newegg | July 28, 2025 |
| Item Model Number | B9A264C0 |
Customer Reviews (5)
Based on 5 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
Effortless Gaming Elevate your gameplay with the MEK, a high-performance prebuilt gaming PC designed for ultra-fast speeds, AI-powered graphics, and seamless plug-and-play convenience. Built-in the USA, the MEK combines cutting-edge technology, premium hardware, and rigorous testing for an exceptional gaming experience. Crafted by ZOTAC, known for award-winning NVIDIA GeForce Graphics Cards and ZBOX Mini PCs, this RTX 5050 gaming rig is rigorously tested for stability, power, and next-generation gaming performance. Do It All: Create, play, build, and elevate your everyday—faster. Upgrade to advanced AI with NVIDIA GeForce RTX GPUs and supercharge everything you do. Play graphically demanding games at higher frame rates, render 3D and video content faster, and work smarter with productivity-enhancing generative AI assistants and AI-powered apps. NVIDIA powers the world’s AI, and with RTX GPUs in Windows PCs, it also powers yours. FURTHER WITH AI, FASTER ON RTX NVIDIA Blackwell Architecture: The Ultimate Platform for Gamers and Creators Fifth-Gen Tensor Cores: Max AI performance with FP4 and DLSS 4 New Streaming Multiprocessors: Optimized for neural shaders Fourth-Gen Ray Tracing Cores: Built for Mega Geometry The Ultimate in Ray Tracing and AI RTX is the most advanced platform for full ray tracing and neural rendering technologies that are revolutionizing the ways we play and create. Over 700 games and applications use RTX to deliver realistic graphics and incredibly fast performance with cutting-edge AI features like DLSS Multi Frame Generation. NVIDIA DLSS 4: Supreme Speed. Superior Visuals. Powered by AI. DLSS is a revolutionary suite of neural rendering technologies that uses AI to boost FPS, reduce latency, and improve image quality. The latest breakthrough, DLSS 4, brings new Multi Frame Generation and enhanced Ray Reconstruction and Super Resolution, powered by GeForce RTX™ 50 Series GPUs and fifth-generation Tensor Cores. DLSS on GeForce RTX is the best way to play, backed by an NVIDIA AI supercomputer in the cloud constantly improving your PC’s gaming capabilities. NVIDIA Reflex 2: Compete at Warp Speed Reflex technologies optimize the graphics pipeline for ultimate responsiveness, providing faster target acquisition, quicker reaction times, and improved aim precision in competitive games. Reflex 2 introduces Frame Warp, which further reduces latency based on the game’s latest mouse input. Protected and Connected Coverage & Support Backed by a strong, exceptionally responsive, and dedicated customer support team, rest assured that your MEK Gaming PC is protected (1 year of coverage for parts/labor) against defects and other technical issues. Game confidently with the help of our available customer support representatives, 24/7 online chat service, product coverage, and RMA program. Community Spaces Connect with like-minded enthusiasts and stay updated on the latest releases through ZOTAC’s online communities, which include Discord, Instagram, Reddit, X, Facebook, YouTube, and Twitch. Elevate your ZOTAC GAMING experience and join the discussion today!