








ZSCMALLS Portable Monitor 17.3 Inch 144Hz 1080P FHD Gaming Monitor USB-C HDMI Computer Display HDR IPS Laptop Screen Extender with Smart Cover/Speakers for Laptop PC Mac Phone...
In Stock
SKU: B291CB87
Key Features:
Quantity:
Free Shipping
On orders over $50
Easy Returns
30-day return policy
Secure Payment
100% secure checkout
Product Details
| Brand | ZSCMALLS |
| Department | Monitors |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Finish | Matte |
| Contrast Ratio | 1000:1 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Display Type | LCD |
| Display Technology | LCD |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Brightness | 250 |
| Pixel Pitch | 0.254 |
| Has Color Screen | Yes |
| Picture Quality Enhancement Technology | IPS, Eye Care |
| Screen Size | 17.3 |
| Item Dimensions D x W x H | 39.5D x 24.5W x 1.2H Centimetres |
| Item Weight | 1.25 Pounds |
| Resolution | FHD 1080p |
| Display Resolution Maximum | 1920 x 1080 |
| Native Resolution | 1920x1080 |
| Voltage | 5 Volts (DC) |
| Is Electric | Yes |
| Connectivity Technology | HDMI |
| Hardware Connectivity | 3.5mm Audio, HDMI, USB 3.0 Type C |
| Adaptive Sync | FreeSync |
| Additional Features | Portable |
| Specific Uses For Product | Business, Eduction, Gaming, Photo Editing, Video Editing |
| Colour | Black |
| Mounting Type | Desk Mount, Wall and Vesa Mountable |
| Compatible Devices | [Multiple Brands & Models] |
| Shape | rectangular prism |
| Brand | ZSCMALLS |
| Model Number | P173A18BWG-144HZ |
| Model Name | P173A18BWG-144HZ |
| UPC | 762102254803 |
| Manufacturer | ZSCMALLS |
| Built-In Media | 1 x 15.6'' Portable Monitor, 1 x Mini-HDMI to HDMI Cable (for video only), 1 x Smart Cover Case, 1 x Type-C to Type-C Cable (for power & video), 1 x USB to Type-C Cable (for power only) |
| Item height | 0.49 inches |
| Manufacturer Contact Information | ZSCMALLS |
| Response Time | 3 Milliseconds |
| Total Number of HDMI Ports | 1 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Number of Component Outputs | 1 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Item Model Number | B291CB87 |
About This Item
- ●【144Hz Portable Gaming Monitor】 Protable monitor 17.3" 144Hz offers stunning 1920 x 1080 resolution, IPS screen with Ultra HDR option, 178° wide viewing angle, it reduces the damage of blue light radiation, flicker-free and protects your eyes from fatigue.
- ●【Multiple Display Modes】This USB C portable monitor features impressive plug-and-play functionality with no driver installation required. Support mirroring and split screen modes to enhance your productivity and gaming fun, perfect for dual monitors or a third screen.
- ●【Smart design】The monitor can be used in both landscape and portrait orientation, with 4 holes on the back for easy mounting on a stand, and the monitor weighs only 2/1 of a laptop, making it ideal for carrying in a backpack, traveling, or working.
- ●【Wide range of applications】 The portable monitor with USB C, HDMI and USB ports can be easily connected to a laptop, PC, cell phone, PS3/PS4/PS5, XBOX ONE or switch as well as a mouse and keyboard to play business presentations, games, videos, TV shows, photos and more.
- ●【Hassle-free service】Risk-free free trial for laptop monitor, if you have any problem with your ZSCMALLS portable monitor, please contact us for technical support or replacement.
Customer Reviews (13)
Based on 13 reviews
No reviews yet
Be the first to review this product!
About This Product
【144Hz Portable Gaming Monitor】 Protable monitor 17.3" 144Hz offers stunning 1920 x 1080 resolution, IPS screen with Ultra HDR option, 178° wide viewing angle, it reduces the damage of blue light radiation, flicker-free and protects your eyes from fatigue. 【Multiple Display Modes】This USB C portable monitor features impressive plug-and-play functionality with no driver installation required. Support mirroring and split screen modes to enhance your productivity and gaming fun, perfect for dual monitors or a third screen. 【Smart design】The monitor can be used in both landscape and portrait orientation, with 4 holes on the back for easy mounting on a stand, and the monitor weighs only 2/1 of a laptop, making it ideal for carrying in a backpack, traveling, or working. 【Wide range of applications】 The portable monitor with USB C, HDMI and USB ports can be easily connected to a laptop, PC, cell phone, PS3/PS4/PS5, XBOX ONE or switch as well as a mouse and keyboard to play business presentations, games, videos, TV shows, photos and more. 【Hassle-free service】Risk-free free trial for laptop monitor, if you have any problem with your ZSCMALLS portable monitor, please contact us for technical support or replacement.
Our Take
Vivabay evaluates every product for quality, value, and real-world performance. Our goal is to help you make confident buying decisions with honest, practical assessments.
Why Buy From Vivabay
- ✓Rated 4.5/5 by verified buyers — 13 reviews confirm quality.
- ✓Currently 5% off the regular price — competitive pricing checked against major retailers.
- ✓Free shipping across the US and Canada with secure checkout and order tracking.
- ✓30-day hassle-free returns — if it doesn't meet your expectations, send it back.